Mieszkanie Plus w Kępicach: budowa osiedla dobiega końca

W Kępicach w ramach programu Mieszkanie Plus powstaje 5 budynków z 42 mieszkaniami oraz 8 lokalami handlowo-usługowymi. Inwestycja jest elementem rewitalizacji centrum miasta.

Budowa Mieszkań Plus w Kępicach ruszyła w połowie marca 2018 r. We wrześniu 2019 r. planowane jest zakończenie tej inwestycji.
Powstaje tu 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynków nawiązujących swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.

– Elewacja nawiązuje do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Zostało dołączonych kilka nowoczesnych elementów, jak pokrycie dachu blachą. Efekt końcowy będzie piorunujący – podkreśla kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Co ważne, 3 spośród 42 budowanych mieszkań będzie adresowanych do osób niepełnosprawnych.
Przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne i finansowe określone przez kępicki samorząd. Obecnie trwa opracowywanie katalogu zasad pierwszeństwa. Pierwsze klucze mają trafić do najemców już we wrześniu.

– Kiedy zaczęliśmy budować nowe mieszkania odezwały się osoby które kiedyś wyjechały z Kępic, bo tutaj nie miały warunków do zamieszkania, ale chcą wrócić. Na 42 mieszkania, które już budujemy mamy 100 podań – mówi burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

Inwestycja mieszkaniowa jest realizowana wspólnie z Kępickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z funduszu, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Przedsięwzięcie jest realizowane na rynkowych zasadach,  bez angażowania pieniędzy podatników.

– Jedną z kluczowych różnic pomiędzy naszymi inwestycjami, a działalnością deweloperów jest to, że my budujemy także w mniejszych miejscowościach, którymi nie interesują się rynkowi gracze –zaznacza wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

I dodaje, że gminy takie jak Kępice chcą poprzez budowę mieszkań polepszać jakość życia swoich mieszkańców, a co za tym idzie wpierać rozwój lokalnej gospodarki.

– Mieszkanie Plus dla Kępic to ogromna szansa na to, żeby nam się szkoły nie wyludniały, żeby przychodnie lekarskie mogły działać, żeby do gminy spływały podatki – potwierdza burmistrz Magdalena Majewska.