Mieszkanie Plus z Zakliczynie: ma zapobiec wyjazdom młodych za granicę

W ramach programu Mieszkanie Plus w gminie Zakliczyn powstanie 70 mieszkań. Trwa wybór generalnego wykonawcy tej inwestycji.

Inwestycja Mieszkanie Plus w Zakliczynie jest najbardziej zaawansowaną spośród ponad 20 w województwie małopolskim. Lusławice i Paleśnica to dwie lokalizacje na terenie tej gminy, gdzie być może już 2019 r. ruszy budowa mieszkań według projektu pracowni ART Artur Grodziński z Tarnowa. Dodajmy, że wykonała go ona zlecenie gminy. Jej partnerem w tym przedsięwzięciu jest spółka PFR Nieruchomości, która zarządza kapitałową częścią programu Mieszkanie Plus. W celu realizacji inwestycji utworzona została spółka celowa – MDR Zakliczyn. Gmina wniosła do niej aportem grunty.

– Mieszkanie Plus ma dla nas bardzo duże znaczenie. Chcemy dać szansę młodym ludziom, aby mogli pozostać w Gminie Zakliczyn, aby nie musieli za pracą i mieszkaniem wyjeżdżać do większych ośrodków miejskich lub zagranicę. Tworzymy dla mieszkańców warunki, w których mogą się rozwijać, zakładać rodziny. Oczywiście nie zapominamy również o seniorach – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

W Lusławicach powstanie 4-kondygnacyjny blok z 40 mieszkaniami i miejscami parkingowymi. Co ważne, w odległości 800 m od planowanej inwestycji znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, a w bezpośrednim sąsiedztwie szkoła podstawowa.

Z kolei w Paleśnicy planowana jest budowa 3-kondygnacyjnego bloku z 30-toma mieszkanami. Projekt przewiduje 30 miejsc parkingowych. W promieniu 400 metrów od budynku znajdują się kościół, szkoła, dwa przystanki autobusowe oraz sklep spożywczy.

Przewiduje się, że w obydwu lokalizacjach powstaną mieszkania 2- i 3-pokojowe, a średni metraż lokali wyniesie ok. 50 m kw. Będą to mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

Dopiero po rozpoczęciu robót budowlanych, gdy będzie już znana dokładna kwota za jaką zostaną wybudowane bloki, ogłoszone zostaną kryteria ubiegania się o mieszkania oraz wysokość czynszu. Tymczasem burmistrz Zakliczyna zapowiada, że myśli już o kolejnych lokalizacjach w gminie, w mogłyby powstać mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Burmistrz uzależnia to od zainteresowania mieszkaniami w Lusławicach i Paleśnicy.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl