Mieszkania Plus w Jarocinie: 258 mieszkań gotowych, 108 – w budowie, 174 – w planach

Gmina Jarocin była jedną z pierwszych w Polsce, w których ruszyły inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. W trzech lokalizacjach powstało 258 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, a kolejnych 108 jest w budowie.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. To  tam, 28 kwietnia 2018 r., uroczyście wręczone zostały klucze do 96 pierwszych mieszkań. Chętnych na nie było jednak znacznie więcej.

– Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób – mówił Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wybudowało mieszkania wspólnie z PFR Nieruchomości.

W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były  rodziny z dziećmi.

– Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju – poinformował prezes Wolski.

W 2018 r. w Jarocinie oddano też do użytkowania 42 mieszkania przy ul. Leszczyce oraz 120 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej. W budowie jest to jeszcze 108 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji (termin zakończenia budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zaplanowano na koniec kwietnia 2020 r.).
Lokalizacja inwestycji przy ul. Leszczyce nie była przypadkowa.

– Została wybrana, żeby ożywić tę część miasta, zrewitalizować ją. Jeżeli ktoś tu był dwa lata temu i teraz, nie poznałby tego miejsca – mówił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Władze Jarocina zapowiedziały budowę 78 mieszkań w Potarzycy oraz 96 – w Łuszczanowie.  Burmistrz Pawlicki tłumaczy to tym, że w gminie złożonych jest 1300 wniosków na nowe mieszkania w programie Mieszkanie Plus.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. Fot. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Wybudowane do tej pory budynki zaprojektowano w układzie szeregowym. Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymały bądź otrzymają klucze do mieszkań wykończonych pod klucz: z panelami na podłogach, łazienką wykończoną płytkami i białą armaturą, kuchnią z płytkami na podłodze i ścianach, a nawet z zamontowaną szafką ze zlewozmywakiem i kuchenką gazową. Lokatorzy muszą tylko urządzić mieszkanie i natychmiast mogą w nim zamieszkać.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl