Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej: najemcy dostali klucze do mieszkań oraz dopłatę do czynszu

W Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 186 mieszkań. Biała Podlaska jest pierwszą gminą w Polsce, w której najemcy mogli skorzystać z dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start.

Biała Podlaska jest gminą, w której 12 grudnia 2016 r. zawarto pierwszą wiążącą umowę inwestycyjną w ramach programu Mieszkanie Plus. Już 10 dni później przy ul. Jana III Sobieskiego 2, 4 i 6 ruszyła budowa 3 bloków ze 186 nowoczesnymi mieszkaniami czynszowymi.

– Cieszę się, że tak szybko doszliśmy od intencji do inwestycji. Działka, na której powstaną mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus jest już uzbrojona w niezbędne media – mówił wówczas prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

Równocześnie przyznał, że problemem dla gminy było sfinansowanie tej inwestycji.

– Stąd dla nas program Mieszkanie Plus jest skrojony na miarę. Zachęcamy inne samorządy do włączenia się do programu – stwierdził prezydent Stefaniuk.

26 maja 2018 roku wręczono pierwsze klucze do mieszkań. Najemcy mieli do dyspozycji 174 mieszkania dwupokojowe o powierzchni 42,9 m kw. oraz 12 mieszkań trzypokojowych o powierzchni 52 m kw. Podczas rekrutacji wpłynęło 1400 podań. Nie było więc problemu z zasiedleniem wszystkich lokali.

Na życzenie najemców, mieszkania zostały oddane do użytku w tzw. standardzie deweloperskim. Wykańczali je więc sami. Dodajmy jednak, że decydowali się na najem z opcją dojścia do własności.

– Rynek mieszkaniowy jest specyficznym obszarem interwencji państwa, gdyż mieszkanie jest dobrem konsumpcyjnym pierwszej potrzeby. Jednocześnie na rynku mieszkaniowym najłatwiej dostępne są droższe mieszkania. My chcemy oferować mieszkania, na które stać Polaków. Brakuje tych na wynajem, dlatego potrzebny jest program Mieszkanie Plus – mówił w czasie uroczystości wręczania kluczy minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Biała Podlaska jest też pierwszą gminą, która zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie dopłat do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start.

– Ta pomoc zmniejszy koszty użytkowania mieszkania nawet przez 15 lat. Liczę na to, że już niebawem do Mieszkania na Start będą dołączać kolejne gminy, w których wybudowano nowe inwestycje mieszkaniowe, nie tylko w ramach programu Mieszkanie Plus – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Od kwietnia 2019 r. z dopłaty do czynszu korzysta ponad 150 najemców w Białej Podlaskiej. Najwięcej, bo ponad połowa z nich, otrzymuje 200-250 zł.

W Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 186 mieszkań. Fot. PFR Nieruchomości
Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl