Mieszkanie Plus w Gdyni: chętnych 13 razy więcej niż mieszkań

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie Plus powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Nawet gdyby było ich kilkanaście razy więcej, nie byłoby problemu z zasiedleniem.

Osiedle Mieszkanie Plus składa się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków ze 172 mieszkaniami. Jest ono położone przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki, a więc z dala od centrum Gdyni. Za to w pobliżu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy z licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i do nordic walkingu. Latem można skorzystać z kąpieliska na jeziorze Osowskim, a zimą poszusować na nartach biegowych.

Z drugiej strony, najbliższy przystanek autobusowy oraz sklep spożywczy są w odległości ok. 1 km od osiedla. Do szkoły, przychodni czy hipermarketu trzeba pokonać dystans ok. 4 km. Nie zniechęciło to jednak potencjalnych najemców, którzy najpewniej doceniają fakt, że dzięki bliskości arterii komunikacyjnych dojazd do centrum Gdyni zajmuje nieco ponad 20 minut, a do Gdańska – pół godziny. Dodajmy, że na terenie osiedla przewidziano 224 miejsca postojowe dla samochodów.

W ciągu zaledwie kilku godzin od uruchomienia naboru mieszkańców, wpłynęło ok. 700 wniosków. W sumie było ich niemal 2,3 tys., czyli statystycznie ponad 13 na jedno mieszkanie!
W tej sytuacji prawdziwym wyzwaniem było zweryfikowanie tych zgłoszeń pod kątem wymagań gminy. Potem badana była tzw. zdolność czynszowa potencjalnych najemców. Takiego badania dokonuje spółka PFR Nieruchomości, która zarządza kapitałową częścią programu Mieszkanie Plus.

Przyszli najemcy mieli do wyboru mieszkania od 1- do 5-pokojowych. Aż 40% wniosków dotyczyło jednak mieszkań 2-pokojowych. Obecnie trwa odbiór techniczny osiedla od generalnego wykonawcy. Najpewniej jeszcze w tym roku najemcy dostaną klucze do mieszkań.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom przysługuje dopłata do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start.

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie Plus powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Fot. PFR Nieruchomości
Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl
www.mplus.pl