Mieszkanie Plus w Katowicach: Nowy Nikiszowiec wizytówką miasta

W ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach powstanie 513 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Osiedle zlokalizowane jest w dzielnicy Nikiszowiec, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce.

Nowy Nikiszowiec powstanie na 7,5 ha działce przy ulicy Górniczego Dorobku w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca i Mrówczej Górki. Do centrum Katowic jest stąd ok. 4 km. Inwestorem jest spółka celowa, którą założyły należące do miasta Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem.

Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisze się w zabytkową dzielnicę miasta.
Fot. 22Architekci

Mariusz Hyliński z TBS Katowice podkreśla, że Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisuje się w zabytkową dzielnicę miasta, a równocześnie przyczyni się do jej rewitalizacji.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – uważa Hyliński.

Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Projektantom przyświecała idea, by w twórczy sposób rozwinąć oryginalną ideę, która przyświecała dawnym budowniczym Nikiszowca. Różnorodność przestrzeni wspólnych, struktura mieszkań i nowe spojrzenie na rozwiązania urbanistyczne mają sprawić, że powstanie tam wygodna przestrzeń do zamieszkania na miarę XXI wieku.

 

W 4-7-kondygnacyjnych budynkach będzie 513 mieszkań o średniej powierzchni 59 m kw.  Na osiedlu będą też 572 miejsca postojowe. Do najbliższego przystanku autobusowego jest stąd ok. 500 metrów, do najbliższej szkoły – 2 km.

Roboty budowlane idą pełną parą.  W III kw. 2020 planowane jest zakończenie inwestycji.

Budowa Nowego Nikiszowca zaczęła się w kwietniu 2018 r. Lokatorzy dostaną klucze do mieszkań w 2020 r. Fot. PFR Nieruchomości

– Bardzo mocno odczuwamy determinację inwestora, aby to osiedle powstało na czas – przyznaje Marek Brzezowski, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD.

I dodaje, że duże oczekiwania i silna presja dobrze wpływa na współpracę z zewnętrznymi podmiotami.

–  Bardzo dużą pomoc otrzymaliśmy choćby przy organizacji placu budowy, bez wsparcia inwestora byłoby to znacznie trudniejsze – mówi Brzezowski.

Prezydent Katowic Marcin Krupa chwali się korzyściami wynikającymi dla miasta z udziału w programie „Mieszkanie Plus”.

– Oprócz wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, przyczynia się on również do zagospodarowania wolnych terenów, a także zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej – wyjaśnia prezydent Krupa.

Zwraca też uwagę, że z punktu widzenia rozwoju miasta ważne jest zarówno przyciąganie nowych mieszkańców, jak i zatrzymanie młodych ludzi – studentów i absolwentów. Poprzez korzystną ofertę mieszkaniową, miasto staje się bardziej atrakcyjne do zamieszkania, zarówno dla absolwentów śląskich uczelni, jak i ludzi przyjeżdżających tutaj w celach zawodowych.

Według planu, budowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma się zakończyć w III kw. 2020r. W tym czasie spółka PFR Nieruchomości chciałaby rozpocząć w Katowicach drugą inwestycję w ramach programu Mieszkanie Plus. Prawie 500 mieszkań ma powstać przy ul. Korczaka. Realizacja tej inwestycji ma być jednym z elementów rewitalizacji dzielnicy Szopienice oraz pobliskiego Burowca.

Tak ma wyglądać osiedle przy ul. Korczaka w Katowicach. Fot. PFR Nieruchomości
Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl
www.mplus.pl