Mieszkanie Plus we Wrocławiu: B2 Studio zaprojektuje osiedle przy ul. Kolejowej

B2 Studio opracuje dokumentację projektową osiedla budowanego w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Kolejowej we Wrocławiu. Umowę w tej sprawie spółka PFR Nieruchomości podpisała z tą krakowską pracownią 5 lipca 2019 r. w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

B2 Studio jest laureatem rozstrzygniętego w listopadzie 2018 r. konkursu na koncepcję wrocławskiego osiedla. Zawarta pomiędzy PFR Nieruchomości a projektantami umowa dotyczy wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej, m.in. opracowania projektu budowlanego i projektu wykonawczego, a także świadczenia nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.

Każdy projekt jest wyzwaniem, zwłaszcza ten,  ponieważ mamy tu do czynienia ze szczególną lokalizacją i wyjątkowym kontekstem. Jeżeli połączymy nasze zamierzenia związanie z zabudową mieszkaniową wraz z funkcją w budynkach zabytkowych to wyjdzie z tego prawdziwa „petarda” w mieście – przekonuje Józef Białasik, prezes zarządu B2 Studio.

Pierwsze wrocławskie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie na zakupionej od Poczty Polskiej 3-hektarowej działce przy ul. Kolejowej. Zgodnie z opracowaną koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na ternie inwestycji ma być wybudowanych 7 budynków (5- i  7-kondygnacyjnych) z 469 mieszkaniami oraz 7 lokali handlowo-usługowych. Planowany termin rozpoczęcia budowy to I kw. 2021 r.

– O samego początku, od kiedy rozpoczęliśmy realizację tego programu, staramy się robić dobrą architekturę, która w pozytywny sposób wpisuje się w przestrzeń publiczną miast. Cieszy mnie fakt, że Mieszkanie Plus pojawi się we Wrocławiu, czyli mieście, które może stanowić wzór zarówno jeśli chodzi o planowanie przestrzenne i założenia urbanistyczne. Wierzę, że z podpisanej dziś przez umowy wyniknie projekt, który  spełni najwyższe standardy i idealnie wpisze się w istniejącą miejską tkankę – wskazuje Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości.

Zgodnie z opracowaną koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na terenie inwestycji Mieszkanie Plus przy ul. Kolejowej we Wrocławiu powstanie 7 budynków (5 i 7 kondygnacyjnych) oraz 7 lokali handlowo-usługowych. Fot. B2 Studio

Satysfakcji nie kryje wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Zwrócił uwagę, że Mieszkanie Plus jest programem realizującym bardzo ambitny cel, jakim jest  rozwiązanie problemów mieszkaniowych średniozamożnych polskich rodzin, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, a najem na komercyjnym rynku nie daje im poczucia bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji.

– Podpisywana dziś umowa zbliża nas do momentu, w którym także mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z oferty dostępnych cenowo mieszkań na wynajem – mówi Paweł Hreniak.

Z kolei prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreśla, że plany inwestycyjne PFR Nieruchomości w 100% wpisują się w politykę mieszkaniową miasta dzięki oparciu konkursów o uchwalone i obowiązujące miejscowe plany.

– Nagrodzone prace stanowią bardzo dobre architektoniczne dopełnienie ustaleń planu i w każdym z przypadków dzięki udziałowi przedstawicieli miasta przy ocenie projektów konkursowych mogliśmy mieć wpływ na optymalne i twórcze przełożenie założeń urbanistycznych w architekturę. Należy mieć nadzieję że w trakcie realizacji ten wysoki standard zostanie utrzymany – zaznaczał prezydent Wrocławia.

Dodajmy, że jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już ponad 130 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl