Mieszkanie Plus na Lubelszczyźnie: 204 mieszkania i ponad tysiąc chętnych

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3- pokojowe wykończone „pod klucz” – wynika z ankiet, które od lipca wypełniają mieszkańcy Świdnika i Zamościa zainteresowani mieszkaniami budowanymi w programie Mieszanie Plus. W Świdniku wypełniono już ponad 640 tego typu ankiet, a w Zamościu – blisko 400.

Wygląda więc na to, że w obu miastach po Mieszkania Plus ustawi się kolejka chętnych. W ramach programu Mieszkanie Plus Świdniku powstanie 108 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, a Mieszkanie Plus w Zamościu zakłada budowę 96 tego typu lokali.

– Cieszy nas duże zainteresowanie mieszkaniami w obu lokalizacjach. Planujemy uruchomić te inwestycje jeszcze w tym roku. Dotychczasowe wyniki ankiet pokazują, że będziemy budować dla ludzi młodych w trudnej sytuacji mieszkaniowej, którzy chcą pozostać w rodzinnych miastach – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Ankieta ma pokazać, kim są potencjalni najemcy i jakie są ich preferencje mieszkaniowe.

Jak wynika z dotychczasowej analizy ankiet w Świdniku najwięcej, bo aż 50% badanych chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 30% ankietowanych. Większość byłaby zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 96% osób. Ponadto aż 62% chciałoby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (40%) bądź mieszkają u rodziców (39%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (63%), nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (56%). Część z nich (30%) widzi w Mieszkaniu Plus szansę na poprawę swoich warunków mieszkaniowych. Ankietowani zamieszkiwali głównie gminę Świdnik (65%).

Zebrane dotychczas ankiety w Zamościu wskazują podobne preferencje mieszkaniowe. Najpopularniejsze byłyby mieszkania 3-pokojowe oraz 2-pokojowe – odpowiednio 47 oraz 30%. Podobnie jak w Świdniku, więcej osób zdecydowałoby się na stopniowe dochodzenie do własności lokalu – 93%. 67% ankietowanych preferuje wykończenie mieszkania pod klucz. Po 40% respondentów wskazywało, że obecnie wynajmuje mieszkanie na rynku bądź mieszka z rodzicami. Ponad 50% odpowiadało, że skorzystałoby z programu Mieszkanie Plus, bo nie ma swojego mieszkania lub nie stać ich na kredyt. W ankiecie brali udział przede wszystkim mieszkańcy Zamościa (77%).

Zarówno w Świdniku jak i w Zamościu udzielający odpowiedzi mieli przeważanie od 21-40 lat.

– Co ważne zaprojektowane przez nas mieszkania idealnie odpowiadają potrzebom przyszłych najemców. Wśród najpopularniejszych są mieszkania 2 i 3- pokojowe i właśnie takich przewidzieliśmy najwięcej – zaznacza wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Dodajmy, że PFR Nieruchomości buduje budynki głównie z myślą o rodzinach z dziećmi. Np. w zasiedlanych obecnie budynkach ze 192 mieszkaniami na wynajem w Wałbrzychu kawalerek jest jak na lekarstwo. Dominują mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 48 m kw., które stanowią przeszło 58% całej oferty.

Także w Gdyni w ofercie PFR Nieruchomości przeważają mieszkania dla rodzin z dziećmi, bo wśród 172 mieszkań na wynajem aż ok. 55% stanowią lokale trzypokojowe i większe. W całej ofercie jest zaledwie 9 kawalerek. Z kolei w Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 186 mieszkań na wynajem. Nie ma wśród nich kawalerek, a mieszkania dwupokojowe stanowią przeszło 93% całej oferty.

W mieszkaniach na wynajem budowanych w programie Mieszkanie Plus najemcy płacą niższy od rynkowego czynsz, a do tego mogą liczyć na dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Kalkulator dopłat

Dopłata:


Więcej informacji:

www.mieszkanieplus.gov.pl

www.infonajem.pl