Mieszkanie Plus w Kępicach: budowa osiedla dobiega końca

W Kępicach w ramach programu Mieszkanie Plus powstaje 5 budynków z 42 mieszkaniami oraz 8 lokalami handlowo-usługowymi. Inwestycja jest elementem rewitalizacji centrum miasta.

Budowa Mieszkań Plus w Kępicach ruszyła w połowie marca 2018 r. W marcu 2020 r. planowane jest zakończenie tej inwestycji.
Powstaje tu 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynków nawiązujących swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.

– Elewacja nawiązuje do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Zostało dołączonych kilka nowoczesnych elementów, jak pokrycie dachu blachą. Efekt końcowy będzie piorunujący – podkreśla kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Co ważne, 3 spośród 42 budowanych mieszkań będzie adresowanych do osób niepełnosprawnych. Lokalizacja inwestycji jest bardzo atrakcyjna, bo blisko centrum, zaraz obok Urzędu Miasta, placu miejskiego, dworca kolejowego oraz szkoły i kościoła. Wcześniej w tym miejscu stały stuletnie budynki, które nadawały się tylko do rozbiórki. Program Mieszkanie Plus nie tylko zaspokoi potrzeby mieszkaniowe w gminie, ale dodatkowo też przyczynił się do rewitalizacji centrum miasta.

Do 30 września 2019 r. trwa nabór najemców w oparciu o kryteria społeczne i finansowe, które określił kępicki samorząd. Zgodnie z uchwałą radnych pierwszeństwo w naborze mają m.in. rodziny z dziećmi, osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz osoby niepełnosprawne.

– Najwięcej kontrowersji wywołały punkty za wykształcenie wyższe. W Kępicach mamy taką sytuację, że osoby z wykształceniem wyższym opuściły miasto, głównie pracują poza Kępicami, bo pracę mogły znaleźć tylko w Urzędzie czy nadleśnictwie, chcemy, żeby do nas wróciły – zaznacza burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

 

Przygotowując kryteria pierwszeństwa skupiliśmy przede wszystkim na potrzebach naszych mieszkańców. Chcemy, żeby młodzi, wykształceni ludzie przybywali do Kępic, osiedlali się tu, pracowali i wychowywali swoje dzieci – zaznacza burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

I dodaje, że kiedyś młodzi ludzie musieli wyjechać w poszukiwaniu pracy i mieszkań, a dziś chcą wracać. Na 42 mieszkania jest 100 podań.

 

Inwestycja mieszkaniowa jest realizowana wspólnie z Kępickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z funduszu, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Przedsięwzięcie jest realizowane na rynkowych zasadach,  bez angażowania pieniędzy podatników.

– Jedną z kluczowych różnic pomiędzy naszymi inwestycjami, a działalnością deweloperów jest to, że my budujemy także w mniejszych miejscowościach, którymi nie interesują się rynkowi gracze –zaznacza wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

I dodaje, że gminy takie jak Kępice chcą poprzez budowę mieszkań polepszać jakość życia swoich mieszkańców, a co za tym idzie wpierać rozwój lokalnej gospodarki.

– Mieszkanie Plus dla Kępic to ogromna szansa na to, żeby nam się szkoły nie wyludniały, żeby przychodnie lekarskie mogły działać, żeby do gminy spływały podatki – potwierdza burmistrz Magdalena Majewska.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl