Mieszkanie Plus w Katowicach: Nowy Nikiszowiec wizytówką miasta

W ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach powstanie 513 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Osiedle zlokalizowane jest w dzielnicy Nikiszowiec, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce.

Niespełna dwa kilometry od powstałego na początku XX wieku górniczego osiedla, trwa nowa budowa. Na blisko 5,5 hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec – czyli katowickie Mieszkanie Plus.  Do centrum Katowic jest stąd ok. 4 km. Inwestorem jest spółka celowa, którą założyły należące do miasta Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem.

Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach będzie 513 mieszkań o średniej powierzchni 59 m kw.  Na osiedlu będą też 572 miejsca postojowe. Do najbliższego przystanku autobusowego jest stąd ok. 500 metrów, do najbliższej szkoły – 2 km.

Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisze się w zabytkową dzielnicę miasta.
Fot. 22Architekci

– Nowy Nikiszowiec to pierwsza inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus o tak dużej skali. W Katowicach budujemy osiedle, które pomieści ponad pół tysiąca mieszkań wraz z zielonymi terenami wewnątrz kwartałów i wspólnymi przestrzeniami sąsiedzkimi. Ta inwestycja jest także doskonałym przykładem naszego ambitnego podejścia do projektowania. Nowy Nikiszowiec to śląska architektura w nowoczesnym wydaniu. Katowice otwierają stawkę dużych miast i dużych osiedli, których budowę będziemy już niebawem rozpoczynać. W 2020 wbijamy łopatę w katowickich  Szopienicach, warszawskich Jeziorkach i działce położonej w rejonie wrocławskiego Starego Miasta. Łącznie będą to budowy na blisko 4 tys. mieszkań – mówi prezes spółki PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Budowa składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich prowadzone są już roboty murowe, wznoszone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, trwają prace związane z montażem okien oraz rozpoczęto prace nad elewacją. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim trwają roboty żelbetowe oraz murowe.

Mariusz Hyliński z TBS Katowice podkreśla, że Nowy Nikiszowiec równocześnie przyczyni się do rewitalizacji zabytkowej dzielnicy miasta.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – uważa Hyliński.

Praca na Nowym Nikiszowcu wre – codziennie pracuje tu średnio ok. 200 osób, a do końca roku planuje się zamknięcie stanu surowego na wszystkich trzech kwartałach zabudowy.

– Bardzo mocno odczuwamy determinację inwestora, aby to osiedle powstało na czas – przyznaje Marek Brzezowski, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD.

I dodaje, że duże oczekiwania i silna presja dobrze wpływa na współpracę z zewnętrznymi podmiotami.

–  Bardzo dużą pomoc otrzymaliśmy choćby przy organizacji placu budowy, bez wsparcia inwestora byłoby to znacznie trudniejsze – mówi Brzezowski.

Prezydent Katowic Marcin Krupa chwali się korzyściami wynikającymi dla miasta z udziału w programie „Mieszkanie Plus”.

– Oprócz wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, przyczynia się on również do zagospodarowania wolnych terenów, a także zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej – wyjaśnia prezydent Krupa.

Zwraca też uwagę, że z punktu widzenia rozwoju miasta ważne jest zarówno przyciąganie nowych mieszkańców, jak i zatrzymanie młodych ludzi – studentów i absolwentów. Poprzez korzystną ofertę mieszkaniową, miasto staje się bardziej atrakcyjne do zamieszkania, zarówno dla absolwentów śląskich uczelni, jak i ludzi przyjeżdżających tutaj w celach zawodowych.

Według planu, budowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma się zakończyć w III kw. 2020r. W tym czasie spółka PFR Nieruchomości chciałaby rozpocząć w Katowicach drugą inwestycję w ramach programu Mieszkanie Plus. 491 mieszkań ma powstać przy ul. Korczaka. Realizacja tej inwestycji ma być jednym z elementów rewitalizacji dzielnicy Szopienice oraz pobliskiego Burowca.

Tak ma wyglądać osiedle przy ul. Korczaka w Katowicach. Fot. PFR Nieruchomości
Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl