Mieszkanie Plus w Świdniku: rozpoczęła się budowa 108 mieszkań

W ramach programu Mieszkanie Plus w Świdniku powstaje 108 mieszkań o średniej powierzchni 50 m kw. Ich budowa rozpoczęła się 2 października 2019 r. Zakończenie planowane jest na IV kw. 2021 r.

Na wskazanej przez miasto przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” na 1,1 hektarowej działce powstanie osiedle z dwoma, trzypiętrowymi blokami. Lubelska pracownia Stelmach i Partnerzy zaprojektowała w nich 108 mieszkań. Zdecydowaną większość, bo aż 93% stanowią 2 i 3-pokojowe. Są też 4 kawalerki o średniej powierzchni 27 m kw. Przeciętny metraż lokali 2-pokojowych wynosi ok. 42 m kw., a 3-pokojowych – 58 m kw. Są też 4 mieszkania 4-pokojowe o średnim metrażu 70 m kw. Osiedle wybuduje firma budowlana API.

Dodajmy, że niemal połowa terenu inwestycji pozostanie biologicznie czynna. Odległości  między budynkami  wynoszą  ok. 20 m. W przestrzeniach  między  budynkami  przewidziano  tereny zielone oraz plac zabaw. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 162 miejsca parkingowe naziemne.

Większość zabudowy Świdnika jest skoncentrowana na niewielkiej powierzchni. Od planowanej inwestycji do centrum miasta jest ok. 1,5 km. W odległości 300 metrów są szkoła oraz boisko sportowe, a także sklepy spożywcze. Z kolei w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są: przychodnia, apteka, kolejne szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne.

Co równie ważne, budowane osiedle jest skomunikowana bezpośrednio z Aleją Armii Krajowej. W odległości ok. 800 metrów są przystanki autobusowe, a 1 km od osiedla jest stacja kolejowa (Świdnik Wschód). W Świdniku kursują 4 linie autobusowe wchodzące w skład sieci komunikacji miejskiej Lublina (strefa 2). Ponadto pomiędzy Świdnikiem i Lublinem kursują autobusy prywatnych przewoźników. Do centrum Lublina można dojechać w ciągu 25-30 minut. Pociągiem REGIO przejazd trwa krócej, bo tylko 15 minut. Szybki dojazd ze Świdnika do centrum Lublina samochodem – 14-20 minut – zapewniają trasy ekspresowe S12 i S17.

– Zależy nam na rozwoju Świdnika, przyciągnięciu nowych mieszkańców i zachęceniu obecnych do pozostania. Chcemy, żeby wybrali nasze miasto jako dobre miejsce do życia, pracy i wychowania dzieci. Rządowy program Mieszkanie Plus świetnie wpisuje się w nasze plany. Dlatego wybudujemy w ramach tego projektu ponad setkę mieszkań. Zainteresowanie jest wielkie, o lokale pytają oprócz świdniczan również osoby z Lublina, Zamościa czy Chełma – podkreślał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson w czasie uroczystości wbicia pierwszej łopaty na placu budowy osiedla z Mieszkaniami Plus.


Wbicie łopaty na budowie osiedla Mieszkanie Plus w Świdniku. Na zdjęciu od lewej: prezes API Adam Polak, wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński, prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, wicestarosta Powiatu Świdnickiego Bartłomiej Pejo, wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, architekt i dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach, burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, wiceburmistrz Świdnika Marcin Dmowski oraz proboszcz parafii w Świdniku Leszek Surma.

Struktura planowanych mieszkań pokrywa się z preferencjami potencjalnych najemców. Wykazała to ankieta, którą przez dwa miesiące mogli wypełnić zainteresowani Mieszkaniem Plus w Świdniku. Wpłynęło blisko 800 ankiet, co oznacza ponad 7 chętnych na jedno mieszkanie.

Jak wynika z analizy ankiet, w Świdniku najwięcej, bo aż 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie decyduje się 30% ankietowanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 95% osób. Ponadto aż 62% chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz.
Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (42%) bądź mieszkają u rodziców (37%).
Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (60%), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (54%). Ankietowani zamieszkują głównie gminę Świdnik (63%) i mają przeważanie od 21-40 lat (80% ankietowanych).

– Blisko 800 wypełnionych ankiet to dla nas sygnał, że potrzeba Mieszkania Plus w Świdniku jest ogromna. Z kolei odpowiedzi udzielane przez potencjalnych najemców wskazują, że dobrze zidentyfikowaliśmy potrzeby mieszkańców Świdnika – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podkreśla, że Świdnik jest prężnie rozwijającym się miastem.

– Mieszkania Plus, które tu powstaną będą kolejnym impulsem i dopełnieniem tego rozwoju. Ten rządowy program jest ofertą szytą na miarę i stanowi uzupełnienie naszej polityki wspierającej polskie rodziny – mówi min. Soboń.

W ramach programu Mieszkanie Plus w Świdniku powstaje 108 mieszkań o średniej powierzchni 50 m kw. Fot. PFR Nieruchomości

Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 złotych miesięcznie.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl