Mieszkanie Plus we Wrocławiu: przy ul. Zatorskiej powstanie duże osiedle. Kto je zaprojektuje?

We Wrocławiu przy ul. Zatorskiej powstaną 1102 mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. 7 października 2019 r. ruszył konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt tego osiedla.

Inwestycję zrealizuje spółka celowa MDR Wrocław Zatorska-Odolanowska. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości. MDR Wrocław Zatorska-Odolanowska kupiła od spółki Polski Holding Nieruchomości (PHN) działki w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej o łącznej powierzchni ponad 12 hektara.
Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i zieleń.

Zespół zabudowy zaprojektuje pracownia, która zostanie wyłoniona w konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Konkurs ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do pierwszego pracownie zgłaszają m.in. swoje portfolio i szkic koncepcji. Do drugiego etapu Sąd Konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, które wezmą udział w warsztatach projektowych i przygotują prace konkursowe. Na czele składu sędziowskiego stanie Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele Urzędu Miasta we Wrocławiu, członkowie wrocławskiego oddziału SARP, eksperci Polskiego Holdingu Nieruchomości i spółki PFR Nieruchomości. Zwycięski projekt poznamy pod koniec marca 2020 roku.

– Dolny Śląsk jest jednym z liderów w zakresie realizacji programu Mieszkanie Plus w całej Polsce. Tu współpraca z władzami samorządowymi i wojewódzkimi układa się doskonale. Dziś ogłaszamy kolejny konkurs na projekt osiedla, na którym zamieszka kilka tysięcy osób. Chcielibyśmy zaprosić architektów do współpracy z nami. To, że projektują dla nas najlepsze pracownie architektoniczne nie oznacza, że zamykamy się na młode, aspirujące zespoły. Formuła tego konkursu jest dość wyjątkowa. Jest to konkurs otwarty, w którym stawiamy na ścisłą współpracę inwestora z projektantami. Serdecznie zapraszam do udziału w nim – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Wstępna koncepcja zabudowy i zagospodarowania terenu zakłada zabudowę o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 5 kondygnacji nadziemnych i jednej kondygnacji podziemnej) z minimum 1102 mieszkaniami (PUM – 57,2 tys. m kw.) i usługami na parterach. W budynkach zostaną zapewnione wymagane szerokości przejść, powierzchni ruchu dla osób niepełnosprawnych.
Najemcy będą mieli do dyspozycji 648 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 641 miejsc naziemnych. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw dla dzieci oraz tereny zielone.

Inwestycja zlokalizowana jest w Zakrzowie, czyli na północno-wschodnim krańcu Wrocławia przy trasie wylotowej w kierunku Warszawy. Jest to dynamicznie rozwijający się rejon miasta, który ma już nieźle rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i społeczną. W promieniu kilometra od planowanego osiedla są sklepy, apteka, poczta, przychodnia, przedszkole i szkoła podstawowa.
Do ścisłego centrum miasta jest stąd ok. 13 km. Do Śródmieścia samochodem można się dostać w ciągu kilkunastu minut. Komunikacją miejską zajmie to ok. 30 minut (najbliższy przystanek autobusowy znajduje się w odległości ok. 600 metrów, a stacja kolejowa – 1,5 km). Plany inwestycyjne miasta zakładają budowę linii tramwajowej Psie Pole – Zawidawie oraz dokończenie obwodnicy miejskiej.

– Bardzo nas cieszy kilka kwestii związanych z tym przedsięwzięciem. Po pierwsze, to że Wrocław wzbogaci się o kolejne mieszkania, które uzupełnią segment tego rynku, który jest potrzebny w każdym dużym mieście. Cieszy mnie także to, że formuła konkursu jest najlepszą metodą, by znaleźć sposób zagospodarowania przestrzeni, znaleźć rozwiązania architektoniczne, by to co powstanie cieszyło nas dziś i w przyszłości. Jako samorządowiec doceniam także, to że organizatorzy konkursu szanują akty prawa miejscowego, że architekci będą projektować w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – komentuje Jacek Barski, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl