Mieszkanie Plus w Katowicach: Nowy Nikiszowiec wizytówką miasta

W ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach powstanie 513 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Osiedle zlokalizowane jest w dzielnicy Nikiszowiec, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce.

Niespełna dwa kilometry od powstałego na początku XX wieku górniczego osiedla, trwa nowa budowa. Na blisko 5,5 hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku powstaje Nowy Nikiszowiec, czyli katowickie Mieszkanie Plus. Ponad 600 dni po rozpoczęciu budowy 513 Mieszkań Plus w Katowicach nad osiedlem zawisła wiecha.

Uroczystość zawieszenia wiechy na budowie Nowego Nikiszowca w Katowicach. Na zdjęciu od lewej: prezydent Katowic Marcin Krupa; minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński; wiceminister inwestycji i rozwoju Grzegorz Puda; prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz; wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon; wojewoda śląski Janusz Wieczorek.
Na budowie Nowego Nikiszowca w Katowicach zawisła wiecha.

Z Nowego Nikiszowca do centrum Katowic jest ok. 4 km. Inwestorem jest spółka celowa, którą założyły należące do miasta Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem.

Architekci zaproponowali nie tylko charakterystyczny ceglasty kolor elewacji, ale także rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach będzie 513 mieszkań o średniej powierzchni 59 m kw.  Na osiedlu będą też 572 miejsca postojowe. Do najbliższego przystanku autobusowego jest stąd ok. 500 metrów, do najbliższej szkoły – 2 km.

– Nowy Nikiszowiec to pierwsza inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus o tak dużej skali. W Katowicach budujemy osiedle, które pomieści ponad pół tysiąca mieszkań wraz z zielonymi terenami wewnątrz kwartałów i wspólnymi przestrzeniami sąsiedzkimi. Ta inwestycja jest także doskonałym przykładem naszego ambitnego podejścia do projektowania. Nowy Nikiszowiec to śląska architektura w nowoczesnym wydaniu – mówi prezes spółki PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Budowa składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich prowadzone są już roboty murowe, wznoszone ściany zewnętrzne i wewnętrzne, trwają prace związane z montażem okien oraz rozpoczęto prace nad elewacją. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim trwają roboty żelbetowe oraz murowe.

Mariusz Hyliński z TBS Katowice podkreśla, że Nowy Nikiszowiec równocześnie przyczyni się do rewitalizacji zabytkowej dzielnicy miasta.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – uważa Hyliński.

Praca na Nowym Nikiszowcu wre – codziennie pracuje tu średnio ok. 200 osób, a do końca roku planuje się zamknięcie stanu surowego na wszystkich trzech kwartałach zabudowy.

– Bardzo mocno odczuwamy determinację inwestora, aby to osiedle powstało na czas – przyznaje Marek Brzezowski, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD.

I dodaje, że duże oczekiwania i silna presja dobrze wpływa na współpracę z zewnętrznymi podmiotami.

–  Bardzo dużą pomoc otrzymaliśmy choćby przy organizacji placu budowy, bez wsparcia inwestora byłoby to znacznie trudniejsze – mówi Brzezowski.

Prezydent Katowic Marcin Krupa chwali się korzyściami wynikającymi dla miasta z udziału w programie „Mieszkanie Plus”.

– Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa. Mieszkanie Plus to rozwiązanie atrakcyjne dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie program będzie impulsem dla osób, które już wybrały Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkały, założyły rodziny, wychowywały dzieci – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

I dodaje, że oprócz wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, program Mieszkanie Plus przyczynia się również do zagospodarowania wolnych terenów, a także zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Prezydent Katowic zwraca też uwagę, że z punktu widzenia rozwoju miasta ważne jest zarówno przyciąganie nowych mieszkańców, jak i zatrzymanie młodych ludzi – studentów i absolwentów. Poprzez korzystną ofertę mieszkaniową, miasto staje się bardziej atrakcyjne do zamieszkania, zarówno dla absolwentów śląskich uczelni, jak i ludzi przyjeżdżających tutaj w celach zawodowych.

Według planu, budowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma się zakończyć w IV kw. 2020r.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl