Mieszkanie Plus w Nakle nad Notecią: chętnych jest cztery razy więcej niż mieszkań

190 mieszkań powstanie w Nakle nad Notecią w ramach programu Mieszkanie Plus. Zaprojektuje je pracownia Atelier Tektura. Inwestycja będzie realizowana na działce w rejonie ulicy Mroteckiej. Zainteresowani Mieszkaniami Plus wypełnili ankietę, która wykazała preferencje przyszłych najemców. 

Zgodnie z przygotowaną koncepcją, powstaną tu 4 bloki o 5 kondygnacjach ze 190 mieszkaniami „pod klucz” o średniej powierzchni 51 m kw.
Burmistrz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała przyznaje, że w tym mieście od lat nie buduje się mieszkań czynszowych. Tymczasem wiele rodzin mieszka w starej substancji mieszkaniowej, niespełniającej współczesnych standardów.

– Mam na względzie zwłaszcza młode rodziny, które na starcie nie posiadają zdolności kredytowej, aby pozyskać własne lokum – mówi Sławomir Napierała.

I wyjaśnia, że dostępne cenowo mieszkania pomogą zatrzymać młodych ludzi na miejscu i zapewnią kadrę pracowniczą dla firm i zakładów, między innymi tych, które powstają na terenie Nadnoteckiego Parku Przemysłowego w Paterku.

– Z kolei młodym ludziom wdrożenie tego programu umożliwi w perspektywie, z pomocą gminy, dochodzenie do własności mieszkania – podkreśla burmistrz Nakła nad Notecią.

4 października 2019 r.  PFR Nieruchomości podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej z pracownią architektoniczną Atelier Tektura Barbara Kozielewska, laureatem jednego z konkursów architektoniczno-urbanistycznych organizowanych przez spółkę. Ponadto przeprowadzona została ankieta, której celem było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wśród pytań znalazły się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.
Najwięcej, bo blisko 50% badanych, chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 32% ankietowanych. Ponadto aż 65% wybrałoby mieszkanie wykończone pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (39%) bądź mieszkają u rodziców (45%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (62%), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (41%).
Ankietowani zamieszkują głównie gminę Nakło nad Notecią (70%) i mają przeważanie od 21-40 lat (79%).

– Nakło nad Notecią jest przykładem odważanego samorządu, który potrafi wykorzystywać szanse na rozwój i chce współpracować. Po liczbie zebranych ankiet widzimy, że Mieszkania Plus w Nakle są potrzebne. Jestem jednak przekonany, że to nie jedyna gmina w tym województwie, w której program Mieszkanie Plus może być realizowany z powodzeniem. Chciałbym, żeby Nakło było wzorem do naśladowania – inwestycje ze spółką PFR Nieruchomości przekładają się na poprawę jakości życia mieszkańców, dlatego zwracam się do gmin i miast, aby zgłaszały się do nas i razem z nami tworzyły lepszą przyszłość lokalnych społeczności – zaznacza prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to III kw. 2021 r.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl