Mieszkanie Plus w Warszawie: do zaprojektowania osiedla w sąsiedztwie parku i ogrodu zoologicznego zgłosiły się 93 pracownie!

485 mieszkań powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie w ramach programu Mieszkanie Plus. Osiedle zaprojektuje pracownia, która wygra konkurs architektoniczny. Udział w nim zgłosiło 93 uczestników, ale do drugiego etapu zakwalifikowało się sześciu. Zwycięski projekt poznamy na początku lutego 2020 r.

Do drugiego etapu konkursu przeszły cztery warszawskie pracownie – Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska oraz krakowskie biuro BE DDJM Architekci i holenderska pracownia MVRDV. W pierwszym etapie konkursu zarejestrowane pracownie musiały złożyć swoje portfolio, credo i szkic koncepcji. Na tej podstawie Sąd Konkursowy zakwalifikował uczestników drugiego etapu. Wybrane pracownie przystąpią do przygotowania właściwego projektu konkursowego i będą uczestniczyć w spotkaniach warsztatowych.

– Wybór sześciu pracowni oznacza przejście do kluczowej fazy naszego konkursu. Wysoka jakość projektu przy ul. Ratuszowej ma dla nas kluczowe znaczenie, gdyż jest to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Bliskość centrum miasta, drugiej linii metra, bogata oferta handlowo-usługowa i sąsiedztwo Parku Praskiego sprawiają, że nasze osiedle będzie wprost wymarzonym miejscem do zamieszkania. Dlatego też cieszy mnie udział renomowanych, doświadczonych i nagradzanych pracowni, które z powodzeniem realizują swoje projekty nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – zaznaczył prezes spółki PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Na czele składu sędziowskiego stoi dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie SARP, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

Ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego osiedla z Mieszkaniami Plus przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prof. PW – Dziekan Wydziału Architektury Politechnik Warszawskiej; Bolesław Stelmach, architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego; Grzegorz Muszyński, wiceprezes PFR Nieruchomości; Paweł Grodzicki, architekt, sędzia OW SARP.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: https://nieruchomosci.pfr.pl/konkursy/

– Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej – podkreśla prof. Bolesław Stelmach.

– To co dla mnie jest największą wartością konkursów organizowanych przez PFR Nieruchomości to dialog. Walor twórczej dyskusji pozwala wypracować rozwiązania, które będą najpełniejszą i najlepszą odpowiedzią na potrzeby rozwoju danego miejsca. W drugim etapie tego konkursu odbędą się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Z kolei po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja Sądowi Konkursowemu oraz dyskusja na ich temat w gronie architektów, ale także osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i kształtowanie miasta – podkreśla prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

 

Poszukiwanie najlepszych projektów w drodze konkursu to już tradycja naszej spółki. Już po raz jedenasty zapraszamy architektów do podjęcia wyzwania jakim jest zaprojektowanie funkcjonalnego, estetycznego, przyjaznego i ekonomicznego osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus – dodaje wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Działka znajduje się przy ul. Ratuszowej na Pradze Północ, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i Parku Praskiego. Do Starego Miasta jest stąd ok. 2 km. Co ważne teren przyszłej budowy jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię.

– To wymarzona lokalizacja do realizacji programu Mieszkanie Plus. Działka jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum miasta – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. – Naszym celem jest stworzenie tam atrakcyjnego osiedla mieszkaniowego, dlatego wkrótce ruszymy z konkursem architektoniczno-urbanistycznym na jego projekt – mówi prezes Mirosław Barszcz.

Zgodnie z założeniami przy ul. Ratuszowej powstanie osiedle, które pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe w parterach budynków. Na terenie osiedla przewidziany jest plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. Aż 30% powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

Na działce, którą wskazała Poczta Polska, powstaną budynki o zróżnicowanej wysokości (od 4 do 7 kondygnacji) z 485 mieszkaniami.

– PFRN Nieruchomości bardzo ceni sobie współpracę z Pocztą Polską. Grunty pocztowe przeważnie znajdują się w bardzo dobrych lokalizacjach i wiele z nich nie spełnia już swojej pocztowej funkcji. Mieszkanie Plus może tchnąć w nie nowe życie – podkreśla Mirosław Barszcz.

Poczta Polska jest jedną z pierwszych spółek Skarbu Państwa, które włączyły się w realizację programu Mieszkanie Plus.

– Posiadamy kilkadziesiąt atrakcyjnych nieruchomości w całym kraju, które mogą być wykorzystane na potrzeby tego programu. Jedną z nich jest działka przy ulicy Ratuszowej w Warszawie – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Paweł Przychodzeń.

Zwraca uwagę, że Poczta Polska zbywa swoje nieruchomości po cenach rynkowych. Spółka PFR Nieruchomości kupiła już od pocztowców działkę we Wrocławiu przy ulicy Kolejowej, gdzie powstanie ponad 450 mieszkań w programie Mieszkanie Plus.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl