Mieszkanie Plus w Toruniu: budowa ruszy wiosną 2020 r.

Przy ul. Okólnej w Toruniu powstaną 324 mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Osiedle projektuje warszawska pracownia S.A.M.I. Architekci. PFR Nieruchomości ma już pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie planowane jest na I kw. 2020 r.

Mieszkanie Plus przy Okólnej to osiem czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.
Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa, chodników i oświetlonych ulic. Na terenie osiedla przewidziano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości 1,3 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki z której do stacji Toruń Główny jest ok. 1,9 km.

– Sądzę, że budowa potrwa ok. 2 lat. Jestem absolutnie przekonany, że wszystkim mieszkańcom będzie się w tych mieszkaniach po prostu dobrze żyło – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przyznaje, że kiedy w 2016 r. podpisywał list intencyjny w sprawie Mieszkania Plus był pewien, że to jest dobry program. Uruchomił on system mieszkań najmu dla osób i rodzin, dla których ten najem nie jest łatwy. Po drugie, że nic się nie odbędzie od tak jak pstryknięcie palcami, że potrzeba cierpliwości i solidnej pracy.

– Te 320 mieszkań to dopiero pierwszy etap, myślimy już o kolejnych lokalizacjach – informuje prezydent Zaleski.

I podkreśla, że władze Torunia dbają o równomierny rozwój osiedli. W pobliżu budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie Plus nie zabraknie więc dróg, chodników i ścieżek rowerowych oraz terenów rekreacyjnych. Ponadto założeniem władz miasta jest, aby do miasta sprowadzali się młodzi ludzie w wieku produkcyjnym, którzy tutaj będą realizować się zawodowo i Toruń będzie ich centrum życiowym.

Przedstawiciel pracowni S.A.M.I Architekci Piotr Kuflewski zapewnia, że architektom zależy na stworzeniu przestrzeni, w której ludzie będą się po prostu dobrze czuli.

– To nie jest tylko i wyłącznie budynek, gdzie ludzie są anonimowi, nam przyświecała idea stworzenia społeczności. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich i ta inwestycja szybko dojdzie do szczęśliwego finału – stwierdza Piotr Kuflewski.


W grudniu 2018 r.  spółka MDR Toruń, której udziałowcami są miasto i PFR Nieruchomości,  zleciła wykonanie projektu budowlanego mieszkań warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl