Mieszkanie Plus w Zamościu: 96 mieszkań powstanie przy ul. Parkowej

W Zamościu przy ul. Parkowej na niespełna hektarowej działce wskazanej przez miasto powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami, które pomieszczą 96 mieszkań. 9 grudnia 2019 roku zainaugurowano ich budowę. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma budowlana API. Przewidywany termin oddania inwestycji to IV kw. 2021 r.

Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus ruszyła w bezpośrednim sąsiedztwie bloków wybudowanym przez zamojskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W promieniu kilometra są przychodnie, szkoły, przedszkole i liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

– Miasto Zamość było jednym z pierwszych samorządów w kraju, które zgłosiło swój akces do programu Mieszkanie Plus. Pod budowę mieszkań przekazaliśmy grunt przy ulicy Parkowej. Cieszymy się z tego, ponieważ do naszego urzędu zgłaszają się chętni do udział w programie Mieszkanie Plus i zrobimy wszystko, by ten program działał dobrze. Ufam, że to nie koniec naszej współpracy i w przyszłości będziemy wspólnie realizować program Mieszkanie Plus – zaznacza prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Przez dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem Plus w Zamościu mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło je ponad pół tysiąca osób, co oznacza blisko 6 chętnych na jedno mieszkanie. Celem uruchomionych ankiet było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Wśród pytań były zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.

Jak wynika z analizy ankiet w Zamościu najwięcej, bo blisko 50% badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30% ankietowanych. Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 93% osób. Ponadto aż 67% chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (41%) bądź mieszkają u rodziców (45%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (65%), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (50%).
Ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74%) i mają przeważanie od 21-40 lat (78%).

– Jak każdy samorząd, także Zamość chce zatrzymać mieszkańców tak, aby pracowali, płacili podatki i wiązali swoją przyszłość z miastem. Lokalny rynek pracy prężnie się rozwija. Barierą jest brak mieszkań i tu zaczyna się rola spółki PFR Nieruchomości, która realizując program Mieszkanie Plus chce ten deficyt zmniejszyć. Jestem przekonany, że inwestycja da mieszkańcom miasta 96 powodów by pozostać w Zamościu – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

I dodaje, że jest to trzecia inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus na Lubelszczyźnie. Pierwszą była Biała Podlaska, gdzie w maju ubiegłego roku wręczone zostały klucze do 186 mieszkań. Inwestycja jest objęta także programem dopłat do czynszu Mieszkanie na Start i korzysta z nich już nich już ponad 15o najemców. Niedawno PFR Nieruchomości rozpoczęła budowę 108 Mieszkań Plus w Świdniku.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl