Mieszkanie Plus w Radomiu: w budowie 124 mieszkania. Ponad 2,4 tys. chętnych!

W Radomiu przy ul. Tytoniowej w ramach programu Mieszkanie Plus powstaje 124 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. 16 grudnia 2019 r. na placu budowy wbito pierwszą łopatę. Zakończenie inwestycji planowane jest na styczeń 2022 r. Zainteresowani mieszkaniami mogli wypełnić ankietę opublikowaną na stronie spółki PFR Nieruchomości. Zgłosiło się ponad 2,4 tys. chętnych!

Radomskie Mieszkanie Plus przy ul. Tytoniowej to dwa sześciopiętrowe budynki. Na 124 zaprojektowanych lokali, większość, bo aż 60% stanowią 3-pokojowe o średniej powierzchni ok. 59 m kw. Jest też 35 mieszkań 2-pokojowych o przeciętnym metrażu 41 m kw. Architekci przewidzieli w projekcie tylko 2 kawalerki o powierzchni 27 m kw. Mieszkań 4-pokojowych będzie 12, a ich średni metraż wyniesie blisko 72 m kw.

Wbicie Łopaty pod Mieszkanie Plus w Radomiu. Na zdjęciu od lewej: Konrad Frysztak, poseł Koalicji Obywatelskiej; Radosław Witkowski, prezydent Radomia; Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu; Agnieszka Górska, posłanka PiS; Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości; Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej; Robert Nowicki, wiceminister rozwoju; Marek Suski, poseł PiS; Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki; Andrzej Kosztowniak, poseł PiS.

Teren, na którym ruszy budowa został wskazany przez radomski samorząd. W odległości 450 metrów od działki przy ul. Tytoniowej znajduje się żłobek i przychodnia zdrowia. W promieniu 1 km są przedszkole i szkoła podstawowa, a do oddalonego o nieco ponad kilometr radomskiego Rynku można dojść pieszo w ciągu kilkunastu minut.

24 września 2019 roku spółka PFR Nieruchomości uruchomiła ankietę dla osób zainteresowanych inwestycją. W ciągu miesiąca wypełniono 2403 ankiety, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie.

Nasza ankieta pokazuje skalę potrzeb mieszkaniowych w tym drugim co do wielkości mieście na Mazowszu. Udowadnia też konieczność realizacji naszej inwestycji, która uzupełni lokalny rynek mieszkaniowy. Przy ulicy Tytoniowej na działce wskazanej przez radomski samorząd powstaną mieszkania, dzięki którym osoby bez zdolności kredytowej, czekający na usamodzielnienie się młodzi ludzie i poszukujące stabilizacji rodziny będą mogły spełnić marzenie o mieszkaniu, które da im poczucie bezpieczeństwa i pozwoli planować przyszłość – stwierdził prezes zarządu PFR Nieruchomości, Mirosław Barszcz.

Ankietowani odpowiadali na ponad 20 pytań – zarówno tych dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu, jak i obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej. Przeważająca większość ankietowanych, bo blisko 75%, to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście. Aż 80% to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Niemal połowa dzieli mieszkanie z rodziną lub rodzicami, a 38% najmuje je na rynku komercyjnym.
Jeżeli chodzi o preferencje dotyczące struktury i standardu mieszkania, to największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania trzypokojowe – 43%, z kolei dwa pokoje wybrałoby 35% ankietowanych. Najwięcej osób – niemal 65% – wybrałoby mieszkanie wykończone w standardzie podstawowym.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by w naszym mieście przybywało mieszkań. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem tworzenie takich warunków, które będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli na stale wiązać swoją przyszłość z Radomiem – podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski – Bardzo ważny element decydujący o tym, gdzie młode rodziny zechcą na stałe się osiedlić to mieszkania. Mam nadzieję, że inwestycja przy ulicy Tytoniowej będzie dla kolejnej grupy radomian szansą na pozostanie właśnie w Radomiu. Trzymam więc kciuki za jak najszybszą realizację w naszym mieście programu Mieszkanie Plus i oczywiście deklaruję gotowość do współpracy przy realizacji każdego korzystnego dla mieszkańców projektu.

Za projekt budynków odpowiada warszawska pracownia EMA Studio.

– Staraliśmy się je wpisać w kontekst architektoniczny, a jest on bardzo znaczący, bo po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego i rzeczywiście w naszym projekcie rysunek, ortogonalny podział ostatnich kondygnacji ma nawiązywać do szkieletu tej fabryki. Jesteśmy teraz na etapie tworzenia dokumentacji do projektu budowlanego, ale już niedługo przejdziemy do projektu wykonawczego – zapowiada architekt Mateusz Gierszon z EMA Studio.

Radom jest drugą gminą w województwie mazowieckim, w której rozpoczyna się budowa mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. 26 września 2019 r. ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w Mińsku Mazowieckim.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl