Mieszkanie Plus w Toruniu: budowa ruszy wiosną 2020 r. Trwa zbieranie ankiet

Przy ul. Okólnej w Toruniu powstaną 324 mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Osiedle projektuje warszawska pracownia S.A.M.I. Architekci. PFR Nieruchomości ma już pozwolenie na budowę. Jej rozpoczęcie planowane jest na II kw. 2020 r. Tymczasem trwa zbieranie ankiet, które mają wykazać zainteresowanie i preferencje potencjalnych najemców.

Mieszkanie Plus przy Okólnej to osiem czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8% to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.
Osiedle powstanie w zadbanej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej, ścieżki spacerowo-rowerowej wzdłuż ul. Andersa, chodników i oświetlonych ulic. Na terenie osiedla przewidziano tereny rekreacyjne oraz plac zabaw. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości 1,3 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki z której do stacji Toruń Główny jest ok. 1,9 km.

– Sądzę, że budowa potrwa ok. 2 lat. Jestem absolutnie przekonany, że wszystkim mieszkańcom będzie się w tych mieszkaniach po prostu dobrze żyło – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przyznaje, że kiedy w 2016 r. podpisywał list intencyjny w sprawie Mieszkania Plus był pewien, że to jest dobry program. Uruchomił on system mieszkań najmu dla osób i rodzin, dla których ten najem nie jest łatwy. Po drugie, że nic się nie odbędzie od tak jak pstryknięcie palcami, że potrzeba cierpliwości i solidnej pracy.

– Te 320 mieszkań to dopiero pierwszy etap, myślimy już o kolejnych lokalizacjach – informuje prezydent Zaleski.

I podkreśla, że władze Torunia dbają o równomierny rozwój osiedli. W pobliżu budynków powstałych w ramach programu Mieszkanie Plus nie zabraknie więc dróg, chodników i ścieżek rowerowych oraz terenów rekreacyjnych. Ponadto założeniem władz miasta jest, aby do miasta sprowadzali się młodzi ludzie w wieku produkcyjnym, którzy tutaj będą realizować się zawodowo i Toruń będzie ich centrum życiowym.

Przedstawiciel pracowni S.A.M.I Architekci Piotr Kuflewski zapewnia, że architektom zależy na stworzeniu przestrzeni, w której ludzie będą się po prostu dobrze czuli.

– To nie jest tylko i wyłącznie budynek, gdzie ludzie są anonimowi, nam przyświecała idea stworzenia społeczności. Mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom wszystkich i ta inwestycja szybko dojdzie do szczęśliwego finału – stwierdza Piotr Kuflewski.


W grudniu 2018 r.  spółka MDR Toruń, której udziałowcami są miasto i PFR Nieruchomości,  zleciła wykonanie projektu budowlanego mieszkań warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl