Mieszkanie Plus w Katowicach: Nowy Nikiszowiec wizytówką miasta

W ramach programu Mieszkanie Plus w Katowicach powstaje 513 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. W czerwcu ma się rozpocząć rekrutacja najemców

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje na blisko 5,5 hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku, a więc niespełna dwa kilometry od powstałego na początku XX wieku górniczego osiedla w dzielnicy Nikiszowiec. Jest ono jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych dzielnic w Polsce.

Rozpoczęta wiosną 2018 roku budowa jest już na ostatniej prostej. Trzy kwartały – składające się na katowickie osiedle – są na różnych etapach zaawansowania. Na pierwszym z nich trwają prace elewacyjne oraz wykończeniowe we wnętrzach mieszkań. W drugim – wykonywane są tynki i podłoża, montowane są instalacje sanitarne i elektryczne, a także rozpoczęto prace elewacyjne. Na trzecim kwartale montowane są okna, prowadzone są prace dekarskie oraz rozpoczęto montaż instalacji.

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

Tymczasem na czerwiec planowane jest rozpoczęcie naboru najemców. Będzie on miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej.

Zgodnie z uchwałą, którą przyjęła Rada Miasta Katowice, na najwięcej punktów w ramach kryteriów społecznych będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, rozliczający PIT w Katowicach, czy osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Oprócz kryteriów społecznych pod uwagę będzie brana także tzw. zdolność czynszowa przyszłych najemców i pozytywny wynik weryfikacji w BIG Infomonitorze.

– Planowany na czerwiec nabór będzie obywał się w całości online. Osoby zainteresowane mieszkaniami będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i urzędu miasta Katowice – podkreśla członkini zarządu PFR Nieruchomości S.A. Krystyna Wąchała Malik.

I dodaje, że osoby, które z różnych względów nie są w stanie wypełnić formularza elektronicznie, będą mogły skorzystać z wsparcia w punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach.

– Zakładamy, że rekrutacja ruszy w czerwcu, ale nie wykluczamy, że ten termin może jeszcze ulec zmianie. Na bieżąco śledzimy sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zdajemy sobie sprawę, że w tej trudnej sytuacji najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jeżeli w planowanym terminie stan epidemii w Polsce będzie się utrzymywał, data rozpoczęcia naboru zostanie przesunięta. Chcemy przeprowadzić ten proces dbając o zdrowie wszystkich zaangażowanych w niego osób zwłaszcza tych, które będą wolały wypełnić wniosek w punkcie konsultacyjnym – zaznacza Krystyna Wąchała -Malik.

Z Nowego Nikiszowca do centrum Katowic jest ok. 4 km. Inwestorem jest spółka celowa, którą założyły należące do miasta Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach będzie 513 mieszkań o średniej powierzchni 59 m kw. Na osiedlu będą też 572 miejsca postojowe. Do najbliższego przystanku autobusowego jest stąd ok. 500 metrów, do najbliższej szkoły – 2 km.

Zaprojektowane przez 22ARCHITEKCI katowickie osiedle “Nowy Nikiszowiec” powstają w sąsiedztwie osiedla robotniczego z lat 1908-18, gdzie zbudowano domy dla górników i ich rodzin pracujących w kopalni węgla „Giesche”. Nawiązanie do Nikiszowca obejmuje nie tylko nazwę, ale także jego wyjątkowe dziedzictwo – począwszy od układu kwartałów, poprzez zielone podwórka, aż po kolory i ozdobne detale.

Nowe osiedle nawiązuje skalą i wysokością do swojego przeszło stuletniego sąsiada. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci przenieśli kształt jego kwartałów. Pomiędzy nimi pojawią się ciągi piesze ze starannie dobraną małą architekturą.

Każdy z trzech kwartałów będzie miał swój dziedziniec wypełniony zielenią. W nawiązaniu do dawnych gospodarczych funkcji podwórek starego Nikiszowca, powstaną tu ogródki społeczne, gdzie mieszkańcy będą mogli uprawiać warzywa i inne rośliny. Projektanci postawili na dobrze urządzone przestrzenie wspólne, co zapewni komfort jego mieszkańcom i będzie sprzyjać rozwijaniu relacji sąsiedzkich.

Główną przestrzenią spajającą wszystkie budynki jest centralny plac, który wzmacnia lokalną tożsamość i integruje mieszkańców. Miejsce to, podobnie jak nikiszowski plac Wyzwolenia, będzie skupiać usługi, sklepy i lokale gastronomiczne. Sam plac ma regularny charakter z wyraźnie zarysowanymi pierzejami. Umiejscowione w nich bramy zapraszają do wejścia na podwórka.

Kolorystyka elewacji również odnosi się bezpośrednio do nikiszowskich tradycji. Fasada mieni się w kilku ceglanych odcieniach, które układają się w charakterystyczny wzór. Ten szlachetny efekt uzyskano dzięki zastosowaniu tynku z cząstkami kwarcu i miki.

Widać też nawiązanie do charakterystycznych dla śląskich familoków czerwonych glifów okiennych – są to nadproża okien w tym samym kolorze. Projektanci zaproponowali czerwień również we wnętrzach klatek, jako akcent przy drzwiach wejściowych do mieszkań. Obecne na zabytkowym osiedlu detale ceglane stały się inspiracją dla wykończenia portali wejściowych do klatek schodowych. Każde z nich będzie ozdobione indywidualnym wzorem mozaiki, zaczerpniętym z Nikiszowca.

Mariusz Hyliński z TBS Katowice podkreśla, że Nowy Nikiszowiec równocześnie przyczyni się do rewitalizacji zabytkowej dzielnicy miasta.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – uważa Hyliński.

Praca na Nowym Nikiszowcu wre – codziennie pracuje tu średnio ok. 200 osób, a do końca roku planuje się zamknięcie stanu surowego na wszystkich trzech kwartałach zabudowy.

– Bardzo mocno odczuwamy determinację inwestora, aby to osiedle powstało na czas – przyznaje Marek Brzezowski, przedstawiciel generalnego wykonawcy firmy IDS-BUD.

I dodaje, że duże oczekiwania i silna presja dobrze wpływa na współpracę z zewnętrznymi podmiotami.

–  Bardzo dużą pomoc otrzymaliśmy choćby przy organizacji placu budowy, bez wsparcia inwestora byłoby to znacznie trudniejsze – mówi Brzezowski.

Prezydent Katowic Marcin Krupa chwali się korzyściami wynikającymi dla miasta z udziału w programie „Mieszkanie Plus”.

– Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa. Mieszkanie Plus to rozwiązanie atrakcyjne dla obecnych i przyszłych mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie program będzie impulsem dla osób, które już wybrały Katowice jako miejsce pracy – by tutaj także zamieszkały, założyły rodziny, wychowywały dzieci – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.

I dodaje, że oprócz wsparcia w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, program Mieszkanie Plus przyczynia się również do zagospodarowania wolnych terenów, a także zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Prezydent Katowic zwraca też uwagę, że z punktu widzenia rozwoju miasta ważne jest zarówno przyciąganie nowych mieszkańców, jak i zatrzymanie młodych ludzi – studentów i absolwentów. Poprzez korzystną ofertę mieszkaniową, miasto staje się bardziej atrakcyjne do zamieszkania, zarówno dla absolwentów śląskich uczelni, jak i ludzi przyjeżdżających tutaj w celach zawodowych.

Według planu, budowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma się zakończyć w IV kw. 2020r.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl