Mieszkanie dla Rozwoju w Gdyni: chętnych 13 razy więcej niż mieszkań

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Rodziny i osoby, które mają podpisane umowy rezerwacyjne na najem tych mieszkań, mogą je już oglądać. Prawdopodobnie w czerwcu pierwsi najemcy dostaną do klucze do swojego wymarzonego M.

Osiedle przy ul. Puszczyka w Gdyni powstało w ramach rządowego programu mieszkaniowego, który realizuje spółka PFR Nieruchomości. Składa się ono z sześciu czterokondygnacyjnych budynków ze 172 mieszkaniami. W marcu 2019 r. zakończone zostały procedury uzyskania pozwolenie na użytkowanie tych budynków. Jednak jeszcze rok trwało usuwanie usterek i wykańczanie mieszkań, zarówno w standardzie deweloperskim, jak i z wykończeniem „pod klucz”.

Niestety, przekazywanie mieszkań najemcom jest mocno utrudnione z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

– Początkowo w ogóle nie mogliśmy prezentować mieszkań przyszłym najemcom. Obecnie spotykamy się z nimi zachowując wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa – opowiada Jerzy Sobański, kierownik gdyńskiego projektu Biura Najmu MdR w PFR Nieruchomości .

Jerzy Sobański zapewnia, że oględziny mieszkań zakończą się najpewniej w maju. Najpewniej na przełomie maja i czerwca rozpocznie się podpisywanie umów najmu instytucjonalnego z najemcami.

Osiedle jest położone przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki, a więc z dala od centrum Gdyni. Za to w pobliżu jest Trójmiejski Park Krajobrazowy z licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi i do nordic walkingu. Latem można skorzystać z kąpieliska na jeziorze Osowskim, a zimą poszusować na nartach biegowych. Z kolei dzięki bliskości arterii komunikacyjnych dojazd do centrum Gdyni zajmuje nieco ponad 20 minut, a do Gdańska – pół godziny.

W Gdyni w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstały 172 dostępne cenowo mieszkania na wynajem. Fot. PFR Nieruchomości

Najpewniej te atuty osiedla docenili potencjalni najemcy. Po uruchomienia naboru mieszkańców, wpłynęło niemal 2,3 tys. wniosków, czyli statystycznie ponad 13 na jedno mieszkanie!Przyszli najemcy mieli do wyboru mieszkania od 1- do 5-pokojowych. Aż 40% wniosków dotyczyło jednak mieszkań 2-pokojowych.

Przeczytaj także: Zasady naboru najemców

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom przysługuje dopłata do czynszów w ramach programu Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej dopłatę dostaje obecnie 157 ze 186 rodzin, zaś w Wałbrzychu 57 ze 192. Także w Kępnie z dopłat w programie Mieszkanie na Start korzysta większość najemców – 25 na 36 rodzin. Wkrótce dołączą do nich najemcy w Gdyni i Kępicach, gdzie wręczane są właśnie klucze do mieszkań. Do tej pory najniższa dopłata wynosiła nieco ponad 100 zł, a najwyższa sięgała niemal 420 zł miesięcznie.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl