Mieszkanie dla Rozwoju w Kępicach: najemcy dostali klucze do mieszkań

W Kępicach w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało 5 budynków z 42 mieszkaniami na wynajem oraz 8 lokalami handlowo-usługowymi. Inwestycja jest elementem rewitalizacji centrum miasta.

Budowa mieszkań w Kępicach ruszyła w połowie marca 2018 r., a zakończyła dwa lata później. Do 42 mieszkań przy ul. Niepodległości wprowadzają się już najemcy. Otwierane są też pierwsze punkty handlowo-usługowe na parterze budynków.
Dodajmy, że nabór najemców odbywał się w 2019 r. w oparciu o kryteria, które uchwalili radni. Preferencje uzyskały rodziny z dziećmi, osoby do 35 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz osoby z wyższym wykształceniem. Burmistrz Kępic Magdalena Majewska przyznaje, że najwięcej kontrowersji wywołały punkty za wykształcenie wyższe. Dlaczego gmina

Przygotowując kryteria pierwszeństwa skupiliśmy przede wszystkim na potrzebach naszych mieszkańców. Chcemy, żeby młodzi, wykształceni ludzie przybywali do Kępic, osiedlali się tu, pracowali i wychowywali swoje dzieci – wyjaśnia burmistrz Kępic Magdalena Majewska.

I dodaje, że kiedyś młodzi ludzie musieli wyjechać w poszukiwaniu pracy i mieszkań, a dziś chcą wracać. Na 42 mieszkania wpłynęło 85 podań.

W Kępicach powstało 5 niskich, dwukondygnacyjnych budynków nawiązujących swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.

– Elewacja nawiązuje do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Zostało dołączonych kilka nowoczesnych elementów, jak pokrycie dachu blachą. Efekt końcowy będzie piorunujący – podkreśla kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Co ważne, 3 spośród 42 budowanych mieszkań będzie adresowanych do osób niepełnosprawnych.

Lokalizacja inwestycji jest bardzo atrakcyjna, bo blisko centrum, zaraz obok Urzędu Miasta, placu miejskiego, dworca kolejowego oraz szkoły i kościoła. Wcześniej w tym miejscu stały stuletnie budynki, które nadawały się tylko do rozbiórki. Program Mieszkanie dla Rozwoju nie tylko zaspokoi potrzeby mieszkaniowe w gminie, ale dodatkowo też przyczynił się do rewitalizacji centrum miasta.

Dodajmy, że 22 czerwca 202o r. premier Mateusz Morawiecki podpisał w Słupsku umowę, dzięki której Kępice dostaną 4 mln zł na przebudową centrum w ramach „Programu na rzecz zwiększenia szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2024”. Burmistrz Magdalena Majewska poinformowała, że gmina przeznaczy te pieniądze na budowie centrum przesiadkowego, które rozwiąże problemy komunikacyjne w centrum miasta. W planach jest także m.in. przebudowa ulicy Niepodległości w tym utworzenie deptaku i parkingu podziemnego oraz budowa ścieżek rowerowych i terenów rekreacyjnych.

Inwestycja mieszkaniowa jest realizowana wspólnie z Kępickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego w oparciu o finansowanie z Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Przedsięwzięcie jest realizowane na rynkowych zasadach, bez angażowania pieniędzy podatników.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl