Mieszkanie dla Rozwoju w Jarocinie: w 366 mieszkaniach zamieszkało blisko 1100 osób. Ponad 400 to dzieci!

Gmina Jarocin była jedną z pierwszych w Polsce, w których ruszyły inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. 22 czerwca 2020 r. klucze do mieszkań dostało 108 rodzin.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. To tam, 28 kwietnia 2018 r., uroczyście wręczone zostały klucze do pierwszych 96 pierwszych mieszkań. Chętnych na nie było jednak znacznie więcej.

– Od samego początku realizacji projektu, zainteresowanie mieszkaniami było ogromne. Codziennie odwiedzało nas kilkadziesiąt osób – mówił Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które wybudowało mieszkania wspólnie z PFR Nieruchomości.

W ciągu ośmiu miesięcy złożono 650 podań. O mieszkania mogły się starać rodziny, które nie miały prawnego tytułu do innego lokalu mieszkalnego w Jarocinie i musiały spełnić kryteria ekonomiczne, umożliwiające terminowe opłacanie czynszu. Preferowane były rodziny z dziećmi.

– Ciekawostką jest to, że wnioski składali nie tylko mieszkańcy gminy Jarocin, ale i mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet sąsiednich województw. Kilka wniosków wpłynęło m.in. od Polaków, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, USA a również z Hiszpanii do kraju – poinformował prezes Wolski.

W 2018 r. w Jarocinie oddano też do użytkowania 42 mieszkania przy ul. Leszczyce oraz 120 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej. Lokalizacja inwestycji przy ul. Leszczyce nie była przypadkowa.

– Została wybrana, żeby ożywić tę część miasta, zrewitalizować ją. Jeżeli ktoś tu był dwa lata temu i teraz, nie poznałby tego miejsca – mówił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

W kwietniu 2020 r. dobiegła końca budowa 108 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej. W czerwcu do gotowych mieszkań zaczęli się wprowadzać najemcy. Do dyspozycji mieli mieszkania trzypokojowe (55 mkw.) oraz dwupokojowe (35 mkw.). Czynsz wynosi 12,50 zł/mkw.

 To ważny dzień dla Jarocina. Kilka lat temu jako pierwsi rozpoczęliśmy projekt budowy mieszkań czynszowych, a dziś szczęśliwie go zamykamy. Dzięki temu programowi nie musieliśmy likwidować zagrożonej zamknięciem szkoły w Siedleminie, a gmina Jarocin jest jedną z niewielu w Wielkopolsce, gdzie liczba mieszkańców rośnie – przekonywał Adam Pawlicki w czasie oficjalnej uroczystości zakończenia inwestycji.

Poinformował, że w 366 mieszkaniach zamieszkało blisko 1100 mieszkańców, z czego ponad 400 to dzieci w wieku szkolnym.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. Fot. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Wybudowane do tej pory budynki zaprojektowano w układzie szeregowym. Wszystkie rodziny, które biorą udział w projekcie otrzymały mieszkania wykończone pod klucz: z panelami na podłogach, łazienką wykończoną płytkami i białą armaturą, kuchnią z płytkami na podłodze i ścianach, a nawet z zamontowaną szafką ze zlewozmywakiem i kuchenką gazową. Lokatorzy muszą tylko urządzić mieszkanie i natychmiast mogą w nim zamieszkać.

Mieszkanie Plus

Przyjęty przez rząd w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada trzy formy wsparcia budownictwa mieszkaniowego w ramach pakietu Mieszkanie Plus:
• program wsparcia budowy mieszkań komunalnych, czyli mieszkań dla najuboższych;
• program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe;
• program, który zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, także z możliwością dojścia do własności.

Realizację tego trzeciego programu – finansowanego przez Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego – rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Adresatami programu Mieszkanie dla Rozwoju są ci, których dochody są zbyt wysokie, żeby dostać mieszkanie od gminy, a równocześnie zbyt niskie, żeby je kupić za kredyt. Szacuje się, że w takiej sytuacji może być nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Więcej informacji:
www.mieszkanieplus.gov.pl
www.infonajem.pl